John Deere 4240 S
Veterantraktorer
6-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor med turbo. SG-2 hytt med plant golv, värme och luftkonditionering, 4WD. Lev i 220 ex.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | John Deere |
| Modell | 4240 S |
| Pris | 225 450 |
| Priset avser år | 1981 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 85 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 526 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 17.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 116 |
| Slagvolym | 8 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 350 |
| Startmotor effekt | 4 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 174 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor med turbo. SG-2 hytt med plant golv, värme och luftkonditionering, 4WD. Lev i 220 ex. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 200 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 200 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 45,80 kN |
| Hydraulpump, typ | 4 |
| Hydraulpump kapacitet | 96 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 350 |
| Hydraulpump oljetryck | 15 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Quad range synkroniserad gruppväxellåda med hydr snabbväxel, hydr-man differentialspärr |
| Växellåda namn | Quad range synkroniserad gruppväxellåda med hydr snabbväxel, hydr-man differentialspärr |
| Växlar Fram | 3.5-4.4-6.8-7.3-8.0-9.5-10.2-12.1-13.3-14.6-15.7-16.2-18.6-20.0-24.2-30.0 |
| Växlar Bak | 5.6-7.1-12.9-15.3-16.3-19.4 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 7,17 |
| Vikt, kg | 7165 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 3375 kg |
| Bakvikt, kg | 3790 kg |
| Total längd, millimeter | 4660 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2440 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 3000 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 675 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 600 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 594 |
| Vändradie, millimeter | 4900 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 480 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,90 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 16.9x28/8 |
| Däck bak | 20.8x38/8 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 19 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 65 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 8 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.9 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 65 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1981 |
| Sista försäljningsår | 1985 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 26 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |