John Deere 4240
Veterantraktorer
6-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor, SG2-hytt med plant golv, värme, defroster, luftkonditionering, hand- och fotgas


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | John Deere |
| Modell | 4240 |
| Pris | 123 000 |
| Priset avser år | 1977 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 85 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 470 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 300 |
| Kompressionsförhållande | 17.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 116 |
| Slagvolym | 8 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 4 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 174 |
| Bränslepump | 46 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor, SG2-hytt med plant golv, värme, defroster, luftkonditionering, hand- och fotgas |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | - |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 200 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 1 |
| Lyftkraft, kN | 42,80 kN |
| Hydraulpump, typ | 4 |
| Hydraulpump kapacitet | 96 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 157 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Quad Range synkroniserad gruppväxellåda o hydr snabbväxel, alla drev i konstant ingrepp |
| Växellåda namn | Quad Range synkroniserad gruppväxellåda o hydr snabbväxel, alla drev i konstant ingrepp |
| Växlar Fram | PS 2.9-4.1-6.4-8.3-10.9-14.1-18.4-30.0 QR A=3.3-4.2-5.5-7.0 B=7.7-9.7-12.7-16.1 C=9.1-11.5-15.0-19.1 D=14.0-17.7-23.1-30.0 |
| Växlar Bak | PS 3.6-5.1-7.8-10.2 QR 5.6-7.1-12.9-15.3-16.3-19.4 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 5,31 |
| Vikt, kg | 5310 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1650 kg |
| Bakvikt, kg | 3660 kg |
| Total längd, millimeter | 4552 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1991 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2950 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 709 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 314 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 524 |
| Vändradie, millimeter | 4000 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 450 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 11.00x16/8 |
| Däck bak | 18.4x38/8 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 16 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 51 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 51 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1977 |
| Sista försäljningsår | 1982 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 28 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |