John Deere 4050
Veterantraktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. SG-2 hytt med värme och AC. Lev i 60 ex


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | John Deere |
| Modell | 4050 |
| Pris | 357 400 |
| Priset avser år | 1988 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 83 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 522 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 500 |
| Kompressionsförhållande | 15.8:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 116 |
| Slagvolym | 8 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 4 |
| Generator | 90 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 246 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. SG-2 hytt med värme och AC. Lev i 60 ex |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 200 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 200 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 54,50 kN |
| Hydraulpump, typ | 4 |
| Hydraulpump kapacitet | 105 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 172 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Power Shift växellåda. Hydraulmanövrerad diffspärr |
| Växellåda namn | Power Shift växellåda. Hydraulmanövrerad diffspärr |
| Växlar Fram | 2.3-3.3-4.0-5.0-5.8-6.6-7.6-8.7-10.0-11.3-13.1-14.6-18.1-25.3-30.0 |
| Växlar Bak | 3.1-4.4-6.7-10.0 |
| Koppling | 2+3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 7,27 |
| Vikt, kg | 7270 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 3185 kg |
| Bakvikt, kg | 4085 kg |
| Total längd, millimeter | 4560 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2440 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 3005 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 675 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 600 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 600 |
| Vändradie, millimeter | 4900 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 435 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,90 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 16.9x28 |
| Däck bak | 20.8x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 17 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 60 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 8 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.9 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 60 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1988 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 26 |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |