John Deere 4020 Power Shift, 4020 Syncro Range
Veterantraktorer
Har en rak sexcylindrig direktinsprutad JD dieselmotor med toppventiler och våta utbytbara cylinderfoder. Har Kumlahytt med värme, defroster och taklucka. Traktormeter, köldstaranordning, luftrenare mm.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | John Deere |
| Modell | 4020 Power Shift, 4020 Syncro Range |
| Pris | 67 900 |
| Priset avser år | 1972 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 71 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | - |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 3 500 |
| Kompressionsförhållande | 16.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 108 |
| Slagvolym | 7 |
| Nominellt varvtal, RPM | 1 500 |
| Startmotor effekt | 5 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 130 |
| Bränslepump | - |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | Har en rak sexcylindrig direktinsprutad JD dieselmotor med toppventiler och våta utbytbara cylinderfoder. Har Kumlahytt med värme, defroster och taklucka. Traktormeter, köldstaranordning, luftrenare mm. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | - |
| Manövrering | 2 |
| Axeldiameter | - |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 900 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 1 900 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 2 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 0 |
| Lyftkraft, kN | - |
| Hydraulpump, typ | - |
| Hydraulpump kapacitet | 85 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 1 500 |
| Hydraulpump oljetryck | - |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Power Shift. Hydraulisk differentialspärr |
| Växellåda namn | Power Shift. Hydraulisk differentialspärr |
| Växlar Fram | 2.4-3.5-5.5-7.1-9.2-11.8-15.6-26.0 |
| Växlar Bak | 2.9-4.2-6.4-8.2 |
| Koppling | - |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,70 |
| Vikt, kg | 4700 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1540 kg |
| Bakvikt, kg | 3160 kg |
| Total längd, millimeter | 3830 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 3360 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2770 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 480 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 270 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 520 |
| Vändradie, millimeter | 4000 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 450 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 10.00x16/6 |
| Däck bak | 18.4/15x38/8 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 11 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 64 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 49,20 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1963 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | - |
| Kylsystem | 22 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |