John Deere 3350
Veterantraktorer
4-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. SG-2 hytt med värme och luftkonditionering. 2WD. Lev i 32 ex t o m 8806.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | John Deere |
| Modell | 3350 |
| Pris | 233 400 |
| Priset avser år | 1987 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 67 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 300 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 370 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 17.4:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 106 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 400 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 980 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 173 |
| Bränslepump | 26 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. SG-2 hytt med värme och luftkonditionering. 2WD. Lev i 32 ex t o m 8806. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 175 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 175 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 48,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 4 |
| Hydraulpump kapacitet | 44 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 400 |
| Hydraulpump oljetryck | 18 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mek synkroniserad med hydr snabbväxel, differentialspärr |
| Växellåda namn | Mek synkroniserad med hydr snabbväxel, differentialspärr |
| Växlar Fram | 1.9-2.4-2.9-3.7-4.4-5.6-6.4-7.0-8.2-8.9-10.5-13.4-16.2-20.6-23.4-30.0 |
| Växlar Bak | 3.0-3.9-4.6-5.8-7.0-9.0-10.2-12.9 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 5,20 |
| Vikt, kg | 5195 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2200 kg |
| Bakvikt, kg | 2995 kg |
| Total längd, millimeter | 4675 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2170 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2880 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 550 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 500 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 600 |
| Vändradie, millimeter | 4500 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 340 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,50 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 11.00x16/8 |
| Däck bak | 14.9x26/6 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 11 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 49 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 49 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1985 |
| Sista försäljningsår | 1988 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 19 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |