John Deere 3120
Veterantraktorer
6-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | John Deere |
| Modell | 3120 |
| Pris | 37 340 |
| Priset avser år | 1970 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 52 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 304 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 450 |
| Kompressionsförhållande | 16.7:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 98 |
| Slagvolym | 5 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 350 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 106 |
| Bränslepump | 26 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | - |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 200 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 200 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | - |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 21,20 kN |
| Hydraulpump, typ | 2 |
| Hydraulpump kapacitet | 43,50 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 350 |
| Hydraulpump oljetryck | 144 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk växellåda med hydraulisk snabbväxel som ger 12 växlar framåt och 6 bakåt, differentialspärr. |
| Växellåda namn | Mekanisk växellåda med hydraulisk snabbväxel som ger 12 växlar framåt och 6 bakåt, differentialspärr. |
| Växlar Fram | 1.9-2.5-3.1-4.2-5.1-6.8-6.9-9.2-11.4-15.3-18.4-24.9 |
| Växlar Bak | 2.3-3.1-4.0-5.4-6.2-8.3 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,77 |
| Vikt, kg | 3775 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1260 kg |
| Bakvikt, kg | 2515 kg |
| Total längd, millimeter | 4062 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1894 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2650 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 464 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 445 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 600 |
| Vändradie, millimeter | 4050 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 446 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,05 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 7.50 x 18/8 |
| Däck bak | 18.4/15 x 34/8 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 10 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 57 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 57 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1969 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 19 |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |