John Deere 2030
Veterantraktorer
4-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | John Deere |
| Modell | 2030 |
| Pris | 42 950 |
| Priset avser år | 1973 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 46 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 500 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 225 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 16.2:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 102 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 650 |
| Startmotor effekt | 2 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 75 |
| Bränslepump | 26 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | - |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 100 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 0 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | - |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 25,20 kN |
| Hydraulpump, typ | 2 |
| Hydraulpump kapacitet | 47 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 650 |
| Hydraulpump oljetryck | 144 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk växellåda med alla drev i konstant ingrepp som ger 8 växlar framåt och 4 bakåt alt. med hydraulisk snabbväxel med 16+ 8 växlar, differentialspärr. |
| Växellåda namn | Mekanisk växellåda med alla drev i konstant ingrepp som ger 8 växlar framåt och 4 bakåt alt. med hydraulisk snabbväxel med 16+ 8 växlar, differentialspärr. |
| Växlar Fram | 1.7-2.1-2.4-3.0-3.5-4.5-6.0-6.3-6.6-8.3-9.4-11.9-13.9-17.7-19.4-24.7 |
| Växlar Bak | 1.9-2.5-2.8-3.5-4.1-5.2-5.6-7.3 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,10 |
| Vikt, kg | 3100 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1120 kg |
| Bakvikt, kg | 1980 kg |
| Total längd, millimeter | 3600 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2370 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2650 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 180 |
| Spårvidd fram, millimeter | - |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 450 |
| Vändradie, millimeter | 3700 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 450 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3,70 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 7.50 x 18/6 |
| Däck bak | 13.6/12 x 38/6 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 8 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 36 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 36 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1972 |
| Sista försäljningsår | 1979 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 11 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |