John Deere 1750 (3,4 ton)
Veterantraktorer
4-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. MC-1 hytt med värme och defroster, 4WD. Lev i 38 ex t o m 8806.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | John Deere |
| Modell | 1750 (3,4 ton) |
| Pris | 138 800 |
| Priset avser år | 1987 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 33 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 300 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 185 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 300 |
| Kompressionsförhållande | 17.4:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 106 |
| Slagvolym | 2 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 400 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 980 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 78 |
| Bränslepump | 26 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. MC-1 hytt med värme och defroster, 4WD. Lev i 38 ex t o m 8806. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 175 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 23,50 kN |
| Hydraulpump, typ | 4 |
| Hydraulpump kapacitet | 44 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 400 |
| Hydraulpump oljetryck | 18 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mek synkroniserad alt med hydr snabbväxel, differentialspärr |
| Växellåda namn | Mek synkroniserad alt med hydr snabbväxel, differentialspärr |
| Växlar Fram | 1.9-2.4-2.8-3.5-4.3-5.5-6.2-6.8-7.9-8.6-10.2-12.9-15.7-19.9-22.6-30.0 |
| Växlar Bak | 3.0-3.8-4.4-5.6-6.8-8.7-9.8-12.5 |
| Koppling | 1 och 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,46 |
| Vikt, kg | 3455 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1545 kg |
| Bakvikt, kg | 1910 kg |
| Total längd, millimeter | 3755 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1850 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2430 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 060 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 350 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 400 |
| Vändradie, millimeter | 4400 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 320 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,40 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 9.5x24/8 |
| Däck bak | 12.4x36/6 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 6 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 47 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 5 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x0.75 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 47 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1985 |
| Sista försäljningsår | 1988 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 13 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |