John Deere 1140
Veterantraktorer
3-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. OPU-hytt med värme, defroster, taklucka, hand- och fotgas. HI-LO snabbväxel som extrautrustning


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | John Deere |
| Modell | 1140 |
| Pris | 70 880 |
| Priset avser år | 1980 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 37 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 500 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 185 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 16.8:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 3 |
| Cylinderdiameter | 106 |
| Slagvolym | 3 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 500 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 78 |
| Bränslepump | 26 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 3-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. OPU-hytt med värme, defroster, taklucka, hand- och fotgas. HI-LO snabbväxel som extrautrustning |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | - |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | - |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 1 |
| Lyftkraft, kN | 18,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 4 |
| Hydraulpump kapacitet | 47 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 500 |
| Hydraulpump oljetryck | 186 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad växellåda alt hydr snabbväxel, alla drev i konstant ingrepp |
| Växellåda namn | Synkroniserad växellåda alt hydr snabbväxel, alla drev i konstant ingrepp |
| Växlar Fram | 2.7-3.4-3.7-4.7-5.4-6.8-7.2-9.2-9.7-11.8-12.8-16.2-18.3-23.3-24.7-30.0 |
| Växlar Bak | 4.1-5.3-5.7-7.3-8.2-10.5-11.1-14.1 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 2,98 |
| Vikt, kg | 2980 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1070 kg |
| Bakvikt, kg | 1910 kg |
| Total längd, millimeter | 3505 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2010 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2465 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 050 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 260 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 400 |
| Vändradie, millimeter | 3300 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 395 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3,30 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 7.50x16/6 |
| Däck bak | 13.6x36/6 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 7 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 51 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 51 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1980 |
| Sista försäljningsår | 1984 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 10 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |