John Deere 1130 (2,7 ton)
Veterantraktorer
3-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Kumla-hytt med värme, defroster, taklucka, hand- och fotgas. Sekurahytt from 1978, framskärmar alt HI-LO snabbväxel


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | John Deere |
| Modell | 1130 (2,7 ton) |
| Pris | 45 410 |
| Priset avser år | 1975 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 35 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 500 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 167 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 16.8:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 3 |
| Cylinderdiameter | 102 |
| Slagvolym | 3 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 500 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 62 |
| Bränslepump | 26 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 3-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Kumla-hytt med värme, defroster, taklucka, hand- och fotgas. Sekurahytt from 1978, framskärmar alt HI-LO snabbväxel |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 070 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 17,90 kN |
| Hydraulpump, typ | 4 |
| Hydraulpump kapacitet | 47 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 500 |
| Hydraulpump oljetryck | 156 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk växellåda alt HI-LO snabbväxel |
| Växellåda namn | Mekanisk växellåda alt HI-LO snabbväxel |
| Växlar Fram | 1130 HI-LO 2.0-2.5-2.8-3.6-4.2-5.3-5.9-7.5-7.8-9.9-11.1 |
| Växlar Bak | 1130 HI-LO . 2.3-2.9-3.3-4.2-4.9-6.2-6.8-8.7 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 2,75 |
| Vikt, kg | 2750 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1000 kg |
| Bakvikt, kg | 1750 kg |
| Total längd, millimeter | 3385 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1975 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2475 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 050 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 260 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 350 |
| Vändradie, millimeter | 3300 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 390 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3,30 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 7.50x16/6 |
| Däck bak | 13.6x36/6 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 7 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 36 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 36 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1975 |
| Sista försäljningsår | 1980 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 10 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |