John Deere 1040 (2,9 ton)
Veterantraktorer
3-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. OPU-hytt med värme, defroster, taklucka, hand- och fotgas.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | John Deere |
| Modell | 1040 (2,9 ton) |
| Pris | 127 100 |
| Priset avser år | 1983 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 33 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 500 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 165 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 16.8:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 3 |
| Cylinderdiameter | 106 |
| Slagvolym | 3 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 500 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 78 |
| Bränslepump | 26 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 3-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. OPU-hytt med värme, defroster, taklucka, hand- och fotgas. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 040 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 1 |
| Lyftkraft, kN | 18,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 4 |
| Hydraulpump kapacitet | 47 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 500 |
| Hydraulpump oljetryck | 186 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad växellåda, alla drev i konstant ingrepp, fotmanövr differntialspärr |
| Växellåda namn | Synkroniserad växellåda, alla drev i konstant ingrepp, fotmanövr differntialspärr |
| Växlar Fram | 3.3-4.6-6.6-8.9-11.3-15.7-22.5-30.0 |
| Växlar Bak | 5.1-7.0-10.1-13.1 |
| Koppling | 1+2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 2,99 |
| Vikt, kg | 2990 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1260 kg |
| Bakvikt, kg | 1730 kg |
| Total längd, millimeter | 3640 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1810 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2440 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 057 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 260 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 400 |
| Vändradie, millimeter | 4800 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 370 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,80 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 11.2x24/8 |
| Däck bak | 12.4x36/6 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 7 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 51 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 5 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x0.75 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 51 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1983 |
| Sista försäljningsår | 1986 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 10 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |