John Deere 1020
Veterantraktorer
3-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Störtbåge alt. med inklädsel, senare säkerhetshytt.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | John Deere |
| Modell | 1020 |
| Pris | 21 630 |
| Priset avser år | 1970 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 29 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 500 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 151 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 500 |
| Kompressionsförhållande | 16.7:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 3 |
| Cylinderdiameter | 98 |
| Slagvolym | 2 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 650 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 62 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 3-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Störtbåge alt. med inklädsel, senare säkerhetshytt. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | - |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 100 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | - |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 15,15 kN |
| Hydraulpump, typ | 2 |
| Hydraulpump kapacitet | 56,50 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 650 |
| Hydraulpump oljetryck | 154 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk växellåda med alla drev i konstant ingrepp som ger 8 växlar framåt och 4 bakåt alt. med Hydraulisk snabbväxel som ger 16 + 8 växlar, differentialspärr. |
| Växellåda namn | Mekanisk växellåda med alla drev i konstant ingrepp som ger 8 växlar framåt och 4 bakåt alt. med Hydraulisk snabbväxel som ger 16 + 8 växlar, differentialspärr. |
| Växlar Fram | 2.0-2.9-4.3-6.0-8.0-11.4-16.9-23.6 |
| Växlar Bak | 2.4-3.4-5.0-7.0 |
| Koppling | 1+2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 2,27 |
| Vikt, kg | 2275 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 785 kg |
| Bakvikt, kg | 1490 kg |
| Total längd, millimeter | 3340 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2200 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2250 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 050 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 260 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 350 |
| Vändradie, millimeter | 3300 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 336 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3,30 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 6.50 x 16/6 |
| Däck bak | 12.4/11 x 36/6 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 7 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 38 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 38 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1967 |
| Sista försäljningsår | 1974 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 10 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |