JCB Fastrac 3230
Äldre traktorer
6-Cylindrig direktinsprutad diesel med turbo. 4 WD Levererad i 0 ex tom 0907


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | JCB |
| Modell | Fastrac 3230 |
| Pris | 1 520 000 |
| Priset avser år | 2007 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 172 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 300 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 837 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 500 |
| Kompressionsförhållande | - |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 107 |
| Slagvolym | 7 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 300 |
| Startmotor effekt | - |
| Generator | 160 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 350 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-Cylindrig direktinsprutad diesel med turbo. 4 WD Levererad i 0 ex tom 0907 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 002 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 195 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 70,00 kN |
| Hydraulpump, typ | - |
| Hydraulpump kapacitet | 104 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 300 |
| Hydraulpump oljetryck | 210 |
| Yttre hydrauluttag | 4 |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad växellåda. Mekanisk hög/låg. Kopplingsfri fram/back. |
| Växellåda namn | Synkroniserad växellåda. Mekanisk hög/låg. Kopplingsfri fram/back. |
| Växlar Fram | 0,9-1,1-1,3-1,6-1,9-2,3-2,5-2,7-3,0-3,2-3,6-3,7-3,8-4,5-4,6-5,4-5,5-5,6-6,5-6,6-6,7-7,0-7,2-7,8-8,0-8,4-8,6-9,5-10,1-10,3-10,7-11,5-12,5-12,9-14,9-15,4-15,5-17,9-18,5-18,7-20,0-22,2-22,4-24,0-26,9-28,9-32,2-34,9-38,7-41,8-50,3 |
| Växlar Bak | 1,6-1,9-2,3-2,8-3,3-4,0-4,3-5,2-6,2-6,5-7,8-9,3-11,1-12,1-13,4-14,5-17,4 |
| Koppling | 2+3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 11 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 72 |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 0 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 7,28 |
| Vikt, kg | 7277 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 3784 kg |
| Bakvikt, kg | 3493 kg |
| Total längd, millimeter | 5200 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2530 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 3150 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 3 060 |
| Spårvidd fram, millimeter | 2 010 |
| Spårvidd bak, millimeter | 2 010 |
| Vändradie, millimeter | 7250 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 410 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 7,25 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 540/65R30 |
| Däck bak | 540/65R30 |
| Bandställ | NEJ |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | - |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | - |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 120 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2005 |
| Sista försäljningsår | 2007 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Gul |
| Kylsystem | - |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |