JCB Fastrac 2170
Veterantraktorer
6-cylindrig direktinsprutad dieselmotor med turbo och intercooler. Max motoreffekt 133kW vid 2200 rpm Avgasrening: Steg IIIb ABS bromsar på både fram och bakaxel


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | JCB |
| Modell | Fastrac 2170 |
| Pris | 1 212 000 |
| Priset avser år | 2011 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 133 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 675 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 500 |
| Kompressionsförhållande | - |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 107 |
| Slagvolym | 6 702 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | - |
| Generator | 160 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 220 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig direktinsprutad dieselmotor med turbo och intercooler. Max motoreffekt 133kW vid 2200 rpm Avgasrening: Steg IIIb ABS bromsar på både fram och bakaxel |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 894 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 088 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | III |
| Dragkraft lägesreglering | Ja |
| Elektroniskt system | Ja |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 60,00 kN |
| Hydraulpump, typ | - |
| Hydraulpump kapacitet | 99 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 210 |
| Yttre hydrauluttag | 4 |
| Transmission | |
| Transmission | 54 x 18 |
| Växellåda namn | Smoothshift Selectronic |
| Växlar Fram | L: 1,1-1,3-1,6-1,9-2,3-2,7-3,0-3,5-4,3-4,4-5,3-6,4-6,4-7,6-9,2-8,3-9,9-11,9 M: 3,1-3,8-4,5-5,4-6,5-7,8-8,5-10,1-12,2-12,7-15,2-18,3-18,2-21,9-26,3-23,7-28,4-34,1 H: 5,5-6,6-7,9-9,4-11,3-13,6-14,7-17,7-21,2-22,2-26,5-31,8-31,8-38,1-45,8-41,3-49,5-59,5 |
| Växlar Bak | 1,9-3,3-5,1-7,6-11-14,3 2,3-3,9-6,1-9,2-13,2-17,1 2,7-4,7-7,3-11,0-15,8-20,6 |
| Koppling | 2+3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Ja |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 72 |
| Ställbar ratt | Ja |
| Fjädrar framaxel | 1 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 7,10 |
| Vikt, kg | 7100 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 3900 kg |
| Bakvikt, kg | 3200 kg |
| Total längd, millimeter | 5210 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2350 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2880 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 880 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 830 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 830 |
| Vändradie, millimeter | 715 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 410 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 7,71 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 540/65R30 |
| Däck bak | 540/65R30 |
| Bandställ | NEJ |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 15 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 38 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1,5 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 120 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | |
| Sista försäljningsår | Säljs fortfarande |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Gul |
| Kylsystem | 31 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |