JCB Fastrac 155
Äldre traktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Komforthytt med värme och AC. 4WD med lika stora hjul.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | JCB |
| Modell | Fastrac 155 |
| Pris | 700 000 |
| Priset avser år | 1994 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 110 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 400 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 602 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 16.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 100 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 400 |
| Startmotor effekt | - |
| Generator | 85 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 280 |
| Bränslepump | 18 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Komforthytt med värme och AC. 4WD med lika stora hjul. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 118 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 196 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | II / III |
| Dragkraft lägesreglering | Ja |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 70,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 60 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 400 |
| Hydraulpump oljetryck | 210 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | 36 x 12 |
| Växellåda namn | Synkroniserad gruppväxellåda med snabbväxel. Elhydr diffspärr bak. Automatisk diffbroms fram |
| Växlar Fram | 1.3-1.7-2.3-2.9-3.6-3.8-4.5-4.8-5.3-6.5-6.6-6.8-7.7-8.2-8.4-9.7-10.0-10.0-11.3-12.7-13.8-14.4-15.3-17.8-19.4-22.0-22.6-26.6-27.9-28.6-33.8-36.3-38.3-48.6-49.8-63.2 |
| Växlar Bak | 2.3-2.9-3.9-5.0-6.2-7.8-9.2-11.7-13.2-16.8-17.2-21.9 |
| Koppling | 3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 10 |
| Passagerarsäte | Ja |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 83 |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 1 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 6,52 |
| Vikt, kg | 6520 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 3700 kg |
| Bakvikt, kg | 2820 kg |
| Total längd, millimeter | 5757 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2490 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2973 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 3 006 |
| Spårvidd fram, millimeter | 2 015 |
| Spårvidd bak, millimeter | 2 015 |
| Vändradie, millimeter | 7050 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 490 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 7,05 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 480/70x30 |
| Däck bak | 480/70x30 |
| Bandställ | NEJ |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 16 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 27 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 11 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.5 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 60 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1994 |
| Sista försäljningsår | 1995 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Gul |
| Kylsystem | 25 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |