International 844 XL
Veterantraktorer
4-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster, 2WD. Lev i 763 ex t o m 8806.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | International |
| Modell | 844 XL |
| Pris | 188 375 |
| Priset avser år | 1985 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 55 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 300 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 296 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 300 |
| Kompressionsförhållande | 15.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 100 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 300 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 106 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster, 2WD. Lev i 763 ex t o m 8806. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 920 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 000 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 29,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 30,40 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 300 |
| Hydraulpump oljetryck | 16 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mek synkroniserad med hydr snabbväxel och differentialspärr |
| Växellåda namn | Mek synkroniserad med hydr snabbväxel och differentialspärr |
| Växlar Fram | 1.5-1.9-2.7-3.3-4.6-5.4-5.7-6.7-7.1-8.8-9.4-11.7-15.9-19.7-24.5-30.0 |
| Växlar Bak | 3.2-3.8-5.5-6.7-9.3-11.4-14.6-17.7 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,95 |
| Vikt, kg | 3950 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1340 kg |
| Bakvikt, kg | 2610 kg |
| Total längd, millimeter | 4270 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2080 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2750 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 400 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 720 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 600 |
| Vändradie, millimeter | 4000 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 350 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 11.00x16/8 |
| Däck bak | 18.4x34/6 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 9 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 35 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 48 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1981 |
| Sista försäljningsår | 1988 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 19 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |