International 844
Veterantraktorer
4-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster. 2 WD alt. 4 WD.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | International |
| Modell | 844 |
| Pris | 113 400 |
| Priset avser år | 1979 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 54 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 300 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 287 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 500 |
| Kompressionsförhållande | 16.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 100 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 480 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 102 |
| Bränslepump | 45 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster. 2 WD alt. 4 WD. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | - |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 920 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 000 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | - |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 29,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 29,90 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 480 |
| Hydraulpump oljetryck | 165 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk synkroniserad växellåda med hydraulisk snabbväxel som ger 12 hastigheter framåt och 4 bakåt, differentialspärr. |
| Växellåda namn | Mekanisk synkroniserad växellåda med hydraulisk snabbväxel som ger 12 hastigheter framåt och 4 bakåt, differentialspärr. |
| Växlar Fram | 2.2-2.9-3.4-4.6-5.4-6.3-7.3-8.6-10.0-11.6-15.7-25.0 |
| Växlar Bak | 4.3-6.8-10.8-17.3 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,40 |
| Vikt, kg | 4400 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2075 kg |
| Bakvikt, kg | 2325 kg |
| Total längd, millimeter | 4230 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2100 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2650 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 390 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 560 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 580 |
| Vändradie, millimeter | 4700 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 340 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,70 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 11.2 x 28/6 |
| Däck bak | 18.4 x 34/6 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 12 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 35 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 7 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2 x 1 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 18 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1974 |
| Sista försäljningsår | 1979 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 19 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |