International 756
Veterantraktorer
4-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt. Lev. i 1 ex.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | International |
| Modell | 756 |
| Pris | - |
| Priset avser år | 0 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 56 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 300 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 339 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 16.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 98 |
| Slagvolym | 5 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 500 |
| Startmotor effekt | 4 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 125 |
| Bränslepump | - |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt. Lev. i 1 ex. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | - |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 0 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 100 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | - |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | - |
| Hydraulpump, typ | - |
| Hydraulpump kapacitet | - |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 500 |
| Hydraulpump oljetryck | - |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk växellåda med hydraulisk snabbväsel som ger 16 växlar framåt och 8 bakåt. |
| Växellåda namn | Mekanisk växellåda med hydraulisk snabbväsel som ger 16 växlar framåt och 8 bakåt. |
| Växlar Fram | 2.0-2.8-3.0-3.6-5.2-6.4-6.8-7.6-8.6-10.1-10.2-13.3-17.7-23.7-23.9-30.0 |
| Växlar Bak | 3.6-4.8-4.8-6.4-8.6-11.2-11.6-14.9 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 17 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,30 |
| Vikt, kg | 4300 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1910 kg |
| Bakvikt, kg | 2390 kg |
| Total längd, millimeter | 4160 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2320 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2700 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 670 |
| Spårvidd fram, millimeter | - |
| Spårvidd bak, millimeter | - |
| Vändradie, millimeter | 3350 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 560 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3,35 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 7.50 x 20/6 |
| Däck bak | 18.4 x 34/8 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 11 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 65 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 65 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1970 |
| Sista försäljningsår | 1970 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 22 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |