International 685 XL
Veterantraktorer
4-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster, 4WD. Även lev i specialversion utan snabbväxel och endast 540 varvs k-uttag. Lev i 848 ex t o m 8806.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | International |
| Modell | 685 XL |
| Pris | 158 475 |
| Priset avser år | 1985 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 47 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 300 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 237 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 600 |
| Kompressionsförhållande | 16.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 98 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 300 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 112 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster, 4WD. Även lev i specialversion utan snabbväxel och endast 540 varvs k-uttag. Lev i 848 ex t o m 8806. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 140 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 190 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 25,20 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 47 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 300 |
| Hydraulpump oljetryck | 17 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mek synkroniserad med hydr snabbväxel och differentialspärr |
| Växellåda namn | Mek synkroniserad med hydr snabbväxel och differentialspärr |
| Växlar Fram | 2.2-2.6-2.8-3.4-4.6-5.5-6.2-7.2-7.5-8.7-9.4-11.3-15.3-18.4-20.7-24.9- |
| Växlar Bak | 3.3-3.9-4.2-5.1-6.9-8.3-9.3-11.2 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,86 |
| Vikt, kg | 3860 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1735 kg |
| Bakvikt, kg | 2125 kg |
| Total längd, millimeter | 3950 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1950 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2650 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 150 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 600 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 520 |
| Vändradie, millimeter | 4900 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 340 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,90 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 12.4x24/6 |
| Däck bak | 16.9x34/6 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 9 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 34 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 4 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x0.75 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 34 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1982 |
| Sista försäljningsår | 1988 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 14 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |