International 434
Veterantraktorer
4-cylindrig vattenkyld 4-takts förkammardiesel. Störtbåge alt. med inklädsel.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | International |
| Modell | 434 |
| Pris | 18 625 |
| Priset avser år | 1970 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 27 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 000 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 159 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 300 |
| Kompressionsförhållande | 23.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 89 |
| Slagvolym | 2 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 48 |
| Bränslepump | 42 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld 4-takts förkammardiesel. Störtbåge alt. med inklädsel. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | - |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 000 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | - |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 11,70 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 26,40 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 155 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk växellåda med 8 växlar framåt och 2 bakåt, differentialspärr. |
| Växellåda namn | Mekanisk växellåda med 8 växlar framåt och 2 bakåt, differentialspärr. |
| Växlar Fram | 2.5-4.2-6.0-7.3-9.1-12.4-17.6-26.3 |
| Växlar Bak | 3.8-11.0 |
| Koppling | 1 + 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 15 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 2,03 |
| Vikt, kg | 2030 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 740 kg |
| Bakvikt, kg | 1290 kg |
| Total längd, millimeter | 3000 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1500 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2220 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 1 940 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 220 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 320 |
| Vändradie, millimeter | 3430 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 420 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3,43 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 7.50 x 16/6 alt. 6.50 x 16/6 |
| Däck bak | 11 x 32/6 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 8 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 22 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 11,40 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1966 |
| Sista försäljningsår | 1972 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 10 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |