International 4166
Veterantraktorer
6-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor med Turbo. Säkerhetshytt med luftkonditionering. 4-hjulsdriven och 4-hjulsstyrd med lika stora hjul runt om. Lev. i 1 ex.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | International |
| Modell | 4166 |
| Pris | - |
| Priset avser år | 0 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 114 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 400 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 640 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 700 |
| Kompressionsförhållande | 16.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 109 |
| Slagvolym | 7 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 400 |
| Startmotor effekt | 4 |
| Generator | 72 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 380 |
| Bränslepump | - |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor med Turbo. Säkerhetshytt med luftkonditionering. 4-hjulsdriven och 4-hjulsstyrd med lika stora hjul runt om. Lev. i 1 ex. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 1 000 |
| Manövrering | - |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | - |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | - |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 0 |
| Lyftkraft, kN | 34,40 kN |
| Hydraulpump, typ | - |
| Hydraulpump kapacitet | 64,30 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 400 |
| Hydraulpump oljetryck | 140 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk växellåda med 8 växlar framåt och 4 bakåt. |
| Växellåda namn | Mekanisk växellåda med 8 växlar framåt och 4 bakåt. |
| Växlar Fram | 3.3-6.6-8.2-9.5-10.7-23.0-27.9-30.0 |
| Växlar Bak | 3.7-7.8-9.5-11.1 |
| Koppling | 3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 6 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 7,41 |
| Vikt, kg | 7410 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 4890 kg |
| Bakvikt, kg | 2520 kg |
| Total längd, millimeter | 4930 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2750 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 3360 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 590 |
| Spårvidd fram, millimeter | 2 030 |
| Spårvidd bak, millimeter | 2 030 |
| Vändradie, millimeter | 4100 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 510 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,10 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 28.1 x 26/10 |
| Däck bak | 28.1 x 26/10 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 17 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 47 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | 4 x 4.7 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 47,30 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1974 |
| Sista försäljningsår | 1974 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 30 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |