International 1486
Veterantraktorer
6-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor med turbo. Hytt med värme och luftkonditionering


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | International |
| Modell | 1486 |
| Pris | 185 000 |
| Priset avser år | 1980 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 109 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 600 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 550 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 550 |
| Kompressionsförhållande | 16.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 109 |
| Slagvolym | 7 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 600 |
| Startmotor effekt | 4 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 322 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor med turbo. Hytt med värme och luftkonditionering |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 1 000 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | - |
| Motorvarvtal, 540 RPM | - |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 268 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 38,30 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 45 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 600 |
| Hydraulpump oljetryck | 167 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk växellåda med hydr snabbväxel |
| Växellåda namn | Mekanisk växellåda med hydr snabbväxel |
| Växlar Fram | 2.7-3.4-4.5-6.2-8.0-8.3-9.4-10.7-12.1-12.5-16.0-21.8-27.7 |
| Växlar Bak | 4.7-5.9-6.2-7.9-10.7-13.7-14.2-18.2 |
| Koppling | 3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 6,63 |
| Vikt, kg | 6630 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2320 kg |
| Bakvikt, kg | 4310 kg |
| Total längd, millimeter | 4450 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2590 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2930 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 670 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 520 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 520 |
| Vändradie, millimeter | 3500 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 420 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3,50 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 11.00x16/8 |
| Däck bak | 20.8x38/8 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 19 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 85 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 85 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1978 |
| Sista försäljningsår | 1983 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 26 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |