International 1046
Veterantraktorer
6-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster och taklucka. 2 WD alt. 4 WD.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | International |
| Modell | 1046 |
| Pris | - |
| Priset avser år | 0 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 73 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 100 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 369 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 16.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 98 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 320 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 110 |
| Bränslepump | 45 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster och taklucka. 2 WD alt. 4 WD. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | - |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 765 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 1 955 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | - |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 36,50 kN |
| Hydraulpump, typ | - |
| Hydraulpump kapacitet | 38 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 320 |
| Hydraulpump oljetryck | 175 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk synkroniserad växellåda med 12 växlar framåt och 5 bakåt, differentialspärr. |
| Växellåda namn | Mekanisk synkroniserad växellåda med 12 växlar framåt och 5 bakåt, differentialspärr. |
| Växlar Fram | 2.6-3.3-4.0-5.2-6.3-8.1-9.7-12.5-15.4-19.8-24.5-30.0 |
| Växlar Bak | 3.5-5.4-8.4-13.0-20.0 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 6 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,20 |
| Vikt, kg | 4200 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1450 kg |
| Bakvikt, kg | 2750 kg |
| Total längd, millimeter | 4150 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2110 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2800 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 590 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 650 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 624 |
| Vändradie, millimeter | 4950 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 420 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,95 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 11.00 x 16 |
| Däck bak | 18.4 x 38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 14 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 36 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2 x 0.45 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 36 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1974 |
| Sista försäljningsår | 1976 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 27 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |