Hürlimann XA 655
Äldre traktorer
3-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Hürlimann |
| Modell | XA 655 |
| Pris | 247 000 |
| Priset avser år | 2000 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 41 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 350 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 197 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 16:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 3 |
| Cylinderdiameter | 105 |
| Slagvolym | 3 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 350 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 65 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 90 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 3-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 044 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 300 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 29,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 48 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 350 |
| Hydraulpump oljetryck | 190 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad växellåda, alt 3-stegs Power Shift |
| Växellåda namn | Synkroniserad växellåda, alt 3-stegs Power Shift |
| Växlar Fram | 0.2-0.3-0.3-0.4-0.5-0.6-0.7-0.8-0.9-1.1-1.5-1.8-2.1-2.5-3.0-3.6-4.2-5.1-5.9-7.1-8.1-9.8-11.6-14.0-16.7-20.0-23.3-28.0-32.4-38.9 |
| Växlar Bak | 0.3-0.4-0.6-0.8-1.1-1.7-2.4-3.5-4.8-6.7-9.3-13.3-19.0-26.5-36.9 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 2,80 |
| Vikt, kg | 2800 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1160 kg |
| Bakvikt, kg | 1640 kg |
| Total längd, millimeter | 3700 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1790 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2400 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 056 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 440 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 400 |
| Vändradie, millimeter | 3650 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 355 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3,65 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 360/70x20 |
| Däck bak | 420/70x30 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 7 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 41 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.5 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 41 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2000 |
| Sista försäljningsår | 2000 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 12 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |