Ford TW-35 II
Veterantraktorer
6-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor med turbo och intercooler. Säkerhetshytt med värme och luftkonditionering, 4WD.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Ford |
| Modell | TW-35 II |
| Pris | 359 680 |
| Priset avser år | 1985 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 127 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 691 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 600 |
| Kompressionsförhållande | 15.6:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 112 |
| Slagvolym | 7 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 000 |
| Startmotor effekt | - |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 354 |
| Bränslepump | 18 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor med turbo och intercooler. Säkerhetshytt med värme och luftkonditionering, 4WD. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 1 000 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | - |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 1 918 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 45,96 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 76 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 000 |
| Hydraulpump oljetryck | 17 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mek med hydr snabbväxel och differentialspärr |
| Växellåda namn | Mek med hydr snabbväxel och differentialspärr |
| Växlar Fram | 3.1-4.0-4.8-6.1-6.2-7.8-8.1-9.4-10.4-12.1-14.5-18.3-18.7-23.5 |
| Växlar Bak | 3.3-4.3-10.1-13.0 |
| Koppling | 3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 7,87 |
| Vikt, kg | 7870 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2630 kg |
| Bakvikt, kg | 5240 kg |
| Total längd, millimeter | 4849 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2150 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2967 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 813 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 653 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 626 |
| Vändradie, millimeter | 5500 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 416 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,50 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 14.9x28.6 |
| Däck bak | 20.8x38/8 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 19 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 78 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 7 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.5 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 78 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1985 |
| Sista försäljningsår | 1989 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Blå |
| Kylsystem | 23 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |