Ford 8730
Veterantraktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme och AC. Lev i 27 ex


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Ford |
| Modell | 8730 |
| Pris | 531 300 |
| Priset avser år | 1993 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 104 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 550 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 600 |
| Kompressionsförhållande | 15.6:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 112 |
| Slagvolym | 7 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 90 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 379 |
| Bränslepump | 18 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme och AC. Lev i 27 ex |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 875 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 1 920 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 68,60 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 108 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 176 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Elektroniskt styrd Power Shift växellåda. Elmanövrerad. Diffspärr |
| Växellåda namn | Elektroniskt styrd Power Shift växellåda. Elmanövrerad. Diffspärr |
| Växlar Fram | 2.0-2.4-2.8-3.2-3.8-4.4-5.2-6.2-7.2-8.4-9.5-11.7-13.3-15.7-18.4-21.7-25.6-30.0 |
| Växlar Bak | 3.2-3.8-4.5-5.1-6.1-7.1-8.4-9.9-11.6 |
| Koppling | 3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 7 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 6,74 |
| Vikt, kg | 6743 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2354 kg |
| Bakvikt, kg | 4389 kg |
| Total längd, millimeter | 4861 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2154 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2898 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 814 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 521 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 626 |
| Vändradie, millimeter | 5385 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 451 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,38 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 16.9x28 |
| Däck bak | 20.8x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 19 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 95 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 9 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.8 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 95 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1990 |
| Sista försäljningsår | 1993 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Blå |
| Kylsystem | 22 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |