Ford 8100
Veterantraktorer
6-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Ford-hytt med plant golv, värme, defroster, taklucka, hand och fotgas. Dual Power snabbväxel,tvåvarvs kraftuttag


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Ford |
| Modell | 8100 |
| Pris | 129 300 |
| Priset avser år | 1979 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 73 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 350 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 371 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 600 |
| Kompressionsförhållande | 16.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 107 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 350 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 232 |
| Bränslepump | 41 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Ford-hytt med plant golv, värme, defroster, taklucka, hand och fotgas. Dual Power snabbväxel,tvåvarvs kraftuttag |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 900 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 060 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 0 |
| Lyftkraft, kN | 28,44 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 35 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 350 |
| Hydraulpump oljetryck | 172 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Manuell växellåda m 2 spakar alla drev i konstant ingrepp, Dual Power snabbväxel |
| Växellåda namn | Manuell växellåda m 2 spakar alla drev i konstant ingrepp, Dual Power snabbväxel |
| Växlar Fram | 2.1-2.8-2.9-3.5-4.8-6.2-6.6-7.8-8.4-9.7-10.2-12.5-17.0-21.9-23.2-29.8 |
| Växlar Bak | 3.1-4.0-11.2-14.1 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 16 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,04 |
| Vikt, kg | 4035 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1250 kg |
| Bakvikt, kg | 2785 kg |
| Total längd, millimeter | 4615 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2010 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2964 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 550 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 524 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 524 |
| Vändradie, millimeter | 3900 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 540 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3,90 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 11.00x16/8 |
| Däck bak | 16.9-14x38/8 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 14 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 56 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 56 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1979 |
| Sista försäljningsår | 1981 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Blå |
| Kylsystem | 22 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |