Ford 7740
Veterantraktorer
4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme och defroster.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Ford |
| Modell | 7740 |
| Pris | 376 800 |
| Priset avser år | 1993 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 64 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 100 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 400 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 200 |
| Kompressionsförhållande | 17.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 112 |
| Slagvolym | 5 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 100 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 100 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 199 |
| Bränslepump | 18 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme och defroster. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 890 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 103 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 0 |
| Lyftkraft, kN | 44,90 kN |
| Hydraulpump, typ | 2 |
| Hydraulpump kapacitet | 75,50 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 100 |
| Hydraulpump oljetryck | 193 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad elmanövr fram back växellåda. Elmanövr diffspärr |
| Växellåda namn | Synkroniserad elmanövr fram back växellåda. Elmanövr diffspärr |
| Växlar Fram | 2.3-2.8-3.4-4.1-5.3-6.5-7.0-8.0-8.6-9.7-10.5-12.8-16.6-20.2-24.7-30.0 |
| Växlar Bak | 2.1-2.6-3.2-3.9-5.0-6.1-6.6-7.5-7.9-8.1-9.2-9.9-12.1-15.8-19.1-23.4-28.0 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 7 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,17 |
| Vikt, kg | 4170 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1650 kg |
| Bakvikt, kg | 2520 kg |
| Total längd, millimeter | 4478 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2036 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2772 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 362 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 342 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 525 |
| Vändradie, millimeter | 4040 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 415 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,04 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 13.6x28 |
| Däck bak | 16.9x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 11 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 60 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x3 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 60 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1992 |
| Sista försäljningsår | 1994 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Blå |
| Kylsystem | 16 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |