Ford 3000 S Dexta SOS
Veterantraktorer
3-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Störtbåge alt. inklädsel, senare säkerhteshytt med värme och defroster. Select-O-Speed planetväxellåda med 10 växlar framåt och 2 bakåt, differentialspärr.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Ford |
| Modell | 3000 S Dexta SOS |
| Pris | 27 935 |
| Priset avser år | 1972 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 30 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 000 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 182 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 150 |
| Kompressionsförhållande | 16.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 3 |
| Cylinderdiameter | 107 |
| Slagvolym | 3 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 264 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 49 |
| Bränslepump | 41 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 3-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Störtbåge alt. inklädsel, senare säkerhteshytt med värme och defroster. Select-O-Speed planetväxellåda med 10 växlar framåt och 2 bakåt, differentialspärr. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 000 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | I / II |
| Dragkraft lägesreglering | Ja |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 12,70 kN |
| Hydraulpump, typ | 2 |
| Hydraulpump kapacitet | 18,10 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 175 |
| Yttre hydrauluttag | 1 |
| Transmission | |
| Transmission | 10 x 2 |
| Växellåda namn | Select-O-Speed |
| Växlar Fram | 1,6-2,2-2,6-3,6-5,8-7,4-8,6-11,0-17,8-26,4 |
| Växlar Bak | 5,2-7,4 |
| Koppling | 1 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 12 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 2,25 |
| Vikt, kg | 2250 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 770 kg |
| Bakvikt, kg | 1480 kg |
| Total längd, millimeter | 3230 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1630 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2290 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 1 930 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 320 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 320 |
| Vändradie, millimeter | 2970 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 450 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 2,97 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 6.00 x 16/6 alt. 7.50 x 16/6 |
| Däck bak | 12.4/11 x 28/6 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 7 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | - |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 22,10 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1965 |
| Sista försäljningsår | 1968 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Blå |
| Kylsystem | 12 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |