Ford 2120
Veterantraktorer
4-cylindrig vattenkyld förkammardiesel. Säkerhetshytt med värme och defroster.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Ford |
| Modell | 2120 |
| Pris | 190 000 |
| Priset avser år | 1993 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 26 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 500 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 136 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 800 |
| Kompressionsförhållande | 18.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 85 |
| Slagvolym | 2 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 500 |
| Startmotor effekt | 1 |
| Generator | 35 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 42 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld förkammardiesel. Säkerhetshytt med värme och defroster. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 307 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 18,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 35 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 500 |
| Hydraulpump oljetryck | 147 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad växellåda. Diffspärr |
| Växellåda namn | Synkroniserad växellåda. Diffspärr |
| Växlar Fram | 1.7-2.3-3.1-3.9-4.1-5.5-7.3-9.3-11.7-15.7-20.6-26.4 |
| Växlar Bak | 1.8-2.5-3.3-4.2-4.4-5.9-7.7-9.9-12.4-16.8-21.9-28.1 |
| Koppling | 1 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 7 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 1,96 |
| Vikt, kg | 1956 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 782 kg |
| Bakvikt, kg | 1174 kg |
| Total längd, millimeter | 3485 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1575 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2370 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 1 900 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 250 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 240 |
| Vändradie, millimeter | 3230 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 356 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3,23 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 8.00x18 |
| Däck bak | 13.6x28 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 8 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 33 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 33 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1989 |
| Sista försäljningsår | 1994 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Blå |
| Kylsystem | 10 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |