Fiat F-130 Winner
Veterantraktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Komforthytt med värme och AC.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Fiat |
| Modell | F-130 Winner |
| Pris | 469 000 |
| Priset avser år | 1993 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 85 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 300 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 511 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 300 |
| Kompressionsförhållande | 16.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 104 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 300 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 780 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 215 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Komforthytt med värme och AC. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 969 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 120 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 65,60 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 55 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 300 |
| Hydraulpump oljetryck | 190 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad fram back låda med snabbväxel. Elmanövrerad diffspärr |
| Växellåda namn | Synkroniserad fram back låda med snabbväxel. Elmanövrerad diffspärr |
| Växlar Fram | 1.2-1.4-1.7-2.0-2.5-2.9-3.0-3.4-3.4-3.6-4.1-4.1-4.3-5.0-5.0-5.9-6.0-7.1-7.1-8.4-8.5-8.6-10.1-10.2-10.2-12.1-12.3-14.6-17.5-21.0-25.0-30.1 |
| Växlar Bak | 1.4-2.0-2.9-3.4-4.0-4.2-4.8-5.8-7.0-8.4-9.9-10.0-12.0-14.3-20.6-29.5 |
| Koppling | 2+3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 5 |
| Vikt, kg | 5000 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2000 kg |
| Bakvikt, kg | 3000 kg |
| Total längd, millimeter | 4152 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2120 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2770 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 694 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 537 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 550 |
| Vändradie, millimeter | 4900 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 458 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,90 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 420/70x28 |
| Däck bak | 520/70x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 14 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 71 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 11 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x2.1 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 71 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1991 |
| Sista försäljningsår | 1994 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Orangeröd |
| Kylsystem | 23 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |