Fiat 780
Veterantraktorer
4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. Hytt med värme och hyttventilator och taklucka


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Fiat |
| Modell | 780 |
| Pris | 90 800 |
| Priset avser år | 1980 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 53 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 500 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 238 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 800 |
| Kompressionsförhållande | 17.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 103 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 500 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 80 |
| Bränslepump | 29 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. Hytt med värme och hyttventilator och taklucka |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 227 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 23,10 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 25,80 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 500 |
| Hydraulpump oljetryck | 186 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Delsynkroniserad växellåda |
| Växellåda namn | Delsynkroniserad växellåda |
| Växlar Fram | 1.4-1.9-2.4-3.0-4.2-5.5-7.0-8.7-12.3-16.2-20.4-25.5 |
| Växlar Bak | 1.4-4.0-11.8 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,39 |
| Vikt, kg | 3390 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1390 kg |
| Bakvikt, kg | 2000 kg |
| Total längd, millimeter | 3490 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1750 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2554 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 260 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 410 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 400 |
| Vändradie, millimeter | 4040 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 508 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,04 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 7.50x18 |
| Däck bak | 14x34 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 12 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 11 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 37 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1978 |
| Sista försäljningsår | 1984 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Rödorange |
| Kylsystem | 15 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |