Fiat 72-94
Veterantraktorer
4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. Fiathytt med värme och defroster.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Fiat |
| Modell | 72-94 |
| Pris | 246 000 |
| Priset avser år | 1993 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 47 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 500 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 235 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 500 |
| Kompressionsförhållande | 17.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 100 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 500 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 540 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 93 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. Fiathytt med värme och defroster. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 199 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 381 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 35,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 44,50 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 500 |
| Hydraulpump oljetryck | 186 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad fram back låda alt med snabbväxel. Mek hydr diffspärr |
| Växellåda namn | Synkroniserad fram back låda alt med snabbväxel. Mek hydr diffspärr |
| Växlar Fram | 1.8-2.8-3.4-4.2-5.4-6.5-7.9-9.9-12.6-15.2-18.7-29.7 |
| Växlar Bak | 1.8-2.7-3.3-4.1-5.3-6.4-7.8-9.7-12.4-14.9-18.3-29.1 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,80 |
| Vikt, kg | 3800 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1550 kg |
| Bakvikt, kg | 2250 kg |
| Total längd, millimeter | 3680 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1980 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2560 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 314 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 562 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 400 |
| Vändradie, millimeter | 4400 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 430 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,40 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 13.6x24 |
| Däck bak | 16.9x34 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 12 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 55 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 7 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.25 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 55 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1993 |
| Sista försäljningsår | 1994 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Orangeröd |
| Kylsystem | 16 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |