Fiat 140-90
Veterantraktorer
6-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor med turbo, Fiat Superkomforthytt med värme och luftkonditionering, 4WD. Lev i 30 ex t o m 8806


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Fiat |
| Modell | 140-90 |
| Pris | 316 900 |
| Priset avser år | 1985 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 94 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 500 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 465 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 500 |
| Kompressionsförhållande | 16.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 104 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 650 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 280 |
| Bränslepump | - |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor med turbo, Fiat Superkomforthytt med värme och luftkonditionering, 4WD. Lev i 30 ex t o m 8806 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 095 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 320 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 53,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 58 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 650 |
| Hydraulpump oljetryck | 17 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mek helsynkroniserad, skiftning fram-back med separat spak, hydraulmanövrerad differentialspärr |
| Växellåda namn | Mek helsynkroniserad, skiftning fram-back med separat spak, hydraulmanövrerad differentialspärr |
| Växlar Fram | 3.1-3.8-4.6-5.7-6.3-7.0-7.7-8.5-8.6-10.4-12.8-15.8-19.3-23.4-29.0 |
| Växlar Bak | 2.5-3.0-3.7-4.6-5.0-5.6-6.2-6.8-7.5-8.3-9.3-10.3-12.7-15.5-18.7-23.2 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 6,90 |
| Vikt, kg | 6900 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 3350 kg |
| Bakvikt, kg | 3550 kg |
| Total längd, millimeter | 4180 millimeter |
| Total bredd, millimeter | millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2900 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 672 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 800 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 620 |
| Vändradie, millimeter | 6600 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 462 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 6,60 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 16.9x28 |
| Däck bak | 20.8x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 15 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 63 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 11 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x2.1 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 63 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1984 |
| Sista försäljningsår | 1988 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Orangeröd |
| Kylsystem | 19 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |