Fiat 100-90
Veterantraktorer
6-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Fiat Superkomforthytt med värme och övertrycksventilation, 2WD. Lev i 75 ex t o m 8806.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Fiat |
| Modell | 100-90 |
| Pris | 204 600 |
| Priset avser år | 1985 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 60 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 540 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 306 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 500 |
| Kompressionsförhållande | 17.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 100 |
| Slagvolym | 5 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 650 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 133 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Fiat Superkomforthytt med värme och övertrycksventilation, 2WD. Lev i 75 ex t o m 8806. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 125 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 400 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 45,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 44 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 650 |
| Hydraulpump oljetryck | 19 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk helsynkroniserad med hydraulmanövrerad differentialspärr |
| Växellåda namn | Mekanisk helsynkroniserad med hydraulmanövrerad differentialspärr |
| Växlar Fram | 1.1-1.4-1.9-2.4-3.0-3.4-4.6-6.0-7.5-9.4-10.9-14.5-19.1-23.9-29.9 |
| Växlar Bak | 1.4-4.5-14.4 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,25 |
| Vikt, kg | 4250 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1500 kg |
| Bakvikt, kg | 2750 kg |
| Total längd, millimeter | 3868 millimeter |
| Total bredd, millimeter | millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2622 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 584 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 450 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 500 |
| Vändradie, millimeter | 3700 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 553 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3,70 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 10.00x16 |
| Däck bak | 18.4x34 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 14 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 47 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 47 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1984 |
| Sista försäljningsår | 1988 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Ornageröd |
| Kylsystem | 23 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |