Fendt Favorit 614 LSA (154 hk)
Veterantraktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Originalhytt med värme och defroster.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Fendt |
| Modell | Favorit 614 LSA (154 hk) |
| Pris | 658 900 |
| Priset avser år | 1992 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 114 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 400 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 636 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 500 |
| Kompressionsförhållande | 16.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 105 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 400 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 910 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 220 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Originalhytt med värme och defroster. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 764 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 250 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 72,70 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 74 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 400 |
| Hydraulpump oljetryck | 180 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk synkroniserad växellåda. Diffspärr |
| Växellåda namn | Mekanisk synkroniserad växellåda. Diffspärr |
| Växlar Fram | 1.5-1.9-2.3-2.9-3.0-3.6-3.7-4.6-4.6-5.5-5.9-7.0-7.2-9.2-10.9-13.9-17.0-21.6-29.5-(37.6 spärrad) |
| Växlar Bak | 2.4-3.8-4.7-5.9-7.5-9.0-11.7-17.8-27.6 |
| Koppling | 2+3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 9 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 6,80 |
| Vikt, kg | 6800 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2860 kg |
| Bakvikt, kg | 3940 kg |
| Total längd, millimeter | 4700 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2380 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2898 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 690 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 840 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 850 |
| Vändradie, millimeter | 5900 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 415 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,90 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 16.9x30 |
| Däck bak | 20.8x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 17 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 45 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 8 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.1 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 45 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1988 |
| Sista försäljningsår | 1993 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 25 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |