Fendt Favorit 611 LSA
Veterantraktorer
6-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och på senare ex luftkonditionering, 4WD.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Fendt |
| Modell | Favorit 611 LSA |
| Pris | 316 100 |
| Priset avser år | 1984 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 78 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 300 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 412 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 500 |
| Kompressionsförhållande | 17.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 105 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 400 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 222 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och på senare ex luftkonditionering, 4WD. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 765 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 250 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 72,70 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 69 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 400 |
| Hydraulpump oljetryck | 18 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mek synkroniserad med differentialspärr |
| Växellåda namn | Mek synkroniserad med differentialspärr |
| Växlar Fram | 1.6-2.0-2.5-3.1-3.9-4.8-5.9-7.4-3.1-3.9-4.9-6.1-7.7-9.5-11.7-14.5-18.2-22.6-30.9 |
| Växlar Bak | 2.4-3.7-5.9-8.9-4.7-7.4-11.6-17.6-27.4 |
| Koppling | 2 och 3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 6 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 6,20 |
| Vikt, kg | 6200 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2650 kg |
| Bakvikt, kg | 3550 kg |
| Total längd, millimeter | 4630 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2315 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2863 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 1 690 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 990 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 730 |
| Vändradie, millimeter | 5700 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 400 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,70 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 14.9x28/8 |
| Däck bak | 18.4x38/8 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 13 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 42 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 8 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.1 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 42 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1982 |
| Sista försäljningsår | 1988 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 23 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |