Fendt Favorit 512 C (125 hk)
Ăldre traktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. SÀkerhetshytt med vÀrme


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Fendt |
| Modell | Favorit 512 C (125 hk) |
| Pris | 766 800 |
| Priset avser Är | 1999 |
| KĂ€nda begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 92 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 300 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 496 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 500 |
| KompressionsförhÄllande | 16.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 105 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 300 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 110 |
| SpÀnning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 210 |
| BrÀnslepump | 1 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. SÀkerhetshytt med vÀrme |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 234 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 267 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lÀgesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| AvkÀnning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 67,50 kN |
| Hydraulpump, typ | 3 |
| Hydraulpump kapacitet | 102 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 300 |
| Hydraulpump oljetryck | 200 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad fram/back vÀxellÄda med fyrstegs powershift |
| VÀxellÄda namn | Synkroniserad fram/back vÀxellÄda med fyrstegs powershift |
| VĂ€xlar Fram | 0.5-0.6-0.7-0.9-1.0-1.0-1.2-1.3-1.5-1.5-1.8-2.0-2.2-2.4-2.9-2.9-3.1-3.5-3.5-3.8-4.3-4.5-5.1-5.2-5.4-6.2-7.5-7.8-9.0-9.3-11.2-12.1-13.4-14.5-17.5-17.8-20.9-21.3-25.6-25.7-30.6-36.9-44.2 |
| VÀxlar Bak | Lika som framÄt |
| Koppling | 2+3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 1 |
| PassagerarsÀte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| StÀllbar ratt | Nej |
| FjÀdrar framaxel | - |
| Vikt och mÄtt | |
| TillÄten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 5,51 |
| Vikt, kg | 5510 kg (tjÀnstevikt) |
| Framvikt, kg | 2230 kg |
| Bakvikt, kg | 3280 kg |
| Total lÀngd, millimeter | 4480 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2380 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2820 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 609 |
| SpÄrvidd fram, millimeter | 1 880 |
| SpÄrvidd bak, millimeter | 1 860 |
| VĂ€ndradie, millimeter | 5300 millimeter |
| FrigÄngshöjd, millimeter | 460 |
| Höjd, meter | - |
| VĂ€ndradie, meter | 5,30 |
| DÀck och bandstÀll | |
| DĂ€ck fram | 480/65x28 |
| DĂ€ck bak | 600/65x38 |
| BandstÀll | - |
| Band | - |
| OljemÀngder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| OljemÀngd motor, Liter | 9 |
| OljemÀngd kraftöverföring, Liter | 56 |
| OljemÀngd framaxel, Liter | 7 |
| OljemÀngd navredukt, Liter | 2x0.8 |
| OljemÀngd hydraulsystem, Liter | 26 |
| Ăvrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellÄr | 1994 |
| Sista försÀljningsÄr | 2000 |
| Produktionsland | - |
| OriginalfÀrg | Grön |
| Kylsystem | 13 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| SÀljstatus | UtgÄtt |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| KĂ€lla | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |