Fendt Favorit 511 C
Äldre traktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Fendt |
| Modell | Favorit 511 C |
| Pris | 733 200 |
| Priset avser år | 1999 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 85 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 300 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 456 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 500 |
| Kompressionsförhållande | 16.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 105 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 300 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 167 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 210 |
| Bränslepump | 1 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 070 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 100 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 63,40 kN |
| Hydraulpump, typ | 3 |
| Hydraulpump kapacitet | 104 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 300 |
| Hydraulpump oljetryck | 200 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad fram/back växellåda med fyrstegs powershift |
| Växellåda namn | Synkroniserad fram/back växellåda med fyrstegs powershift |
| Växlar Fram | 0.5-0.6-0.7-0.8-0.9-1.0-1.2-1.3-1.5-1.6-1.8-2.0-2.2-2.4-2.9-2.9-3.2-3.5-3.6-3.8-4.3-4.5-5.1-5.2-5.4-6.2-7.5-7.8-9.0-9.3-11.2-12.1-13.4-14.5-17.5-17.9-20.9-21.3-25.6-25.7-30.7-30.8-36.9 |
| Växlar Bak | 0.5-0.6-0.7-0.8-0.9-1.0-1.2-1.3-1.4-1.5-1.8-1.9-2.2-2.3-2.8-2.9-3.1-3.4-3.5-3.7-4.2-4.4-5.0-5.1-5.3-6.1-7.3-7.6-8.8-9.1-10.9-11.9-13.1-14.2-17.1-17.4-20.5-20.9-25.0-25.1-30.0-30.1-36.0 |
| Koppling | 2+3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 1 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 5,30 |
| Vikt, kg | 5300 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2090 kg |
| Bakvikt, kg | 3210 kg |
| Total längd, millimeter | 4435 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2320 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2820 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 589 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 820 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 800 |
| Vändradie, millimeter | 5000 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 536 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 480/70x24 |
| Däck bak | 600/65x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 18 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 45 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 7 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x0.75 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 45 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1996 |
| Sista försäljningsår | 2000 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 22 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |