Fendt Farmer 410 Vario
Ăldre traktorer
4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 1 ex. tom 0212


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Fendt |
| Modell | Farmer 410 Vario |
| Pris | 651 500 |
| Priset avser Är | 2002 |
| KĂ€nda begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 81 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 1 900 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 479 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| KompressionsförhÄllande | 18:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 98 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 100 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 143 |
| SpÀnning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 165 |
| BrÀnslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 1 ex. tom 0212 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 500 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 1 940 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lÀgesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| AvkÀnning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 65,68 kN |
| Hydraulpump, typ | 3 |
| Hydraulpump kapacitet | 75 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 100 |
| Hydraulpump oljetryck | 200 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Steglös transmission och kopplingsfri fram/back |
| VÀxellÄda namn | Steglös transmission och kopplingsfri fram/back |
| VĂ€xlar Fram | 0-24+0-40 |
| VĂ€xlar Bak | 0-17+0-40 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 7 |
| PassagerarsÀte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 70 |
| StÀllbar ratt | Nej |
| FjÀdrar framaxel | 0 |
| Vikt och mÄtt | |
| TillÄten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 5,20 |
| Vikt, kg | 5200 kg (tjÀnstevikt) |
| Framvikt, kg | 2200 kg |
| Bakvikt, kg | 3000 kg |
| Total lÀngd, millimeter | 4137 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2260 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2820 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 417 |
| SpÄrvidd fram, millimeter | 1 520 |
| SpÄrvidd bak, millimeter | 1 736 |
| VĂ€ndradie, millimeter | 4400 millimeter |
| FrigÄngshöjd, millimeter | 510 |
| Höjd, meter | - |
| VĂ€ndradie, meter | 4,40 |
| DÀck och bandstÀll | |
| DĂ€ck fram | 440/65x24 |
| DĂ€ck bak | 540/65x34 |
| BandstÀll | - |
| Band | - |
| OljemÀngder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| OljemÀngd motor, Liter | 11 |
| OljemÀngd kraftöverföring, Liter | 38 |
| OljemÀngd framaxel, Liter | 6 |
| OljemÀngd navredukt, Liter | 2x0.8 |
| OljemÀngd hydraulsystem, Liter | 42 |
| Ăvrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellÄr | 2001 |
| Sista försÀljningsÄr | 2002 |
| Produktionsland | - |
| OriginalfÀrg | Grön |
| Kylsystem | 16 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| SÀljstatus | UtgÄtt |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| KĂ€lla | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |