Fendt Farmer 311
Äldre traktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Fendt |
| Modell | Farmer 311 |
| Pris | 655 200 |
| Priset avser år | 1999 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 85 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 300 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 456 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 500 |
| Kompressionsförhållande | 17.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 105 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 300 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 110 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 160 |
| Bränslepump | 20 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 705 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 267 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 50,40 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 74 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 300 |
| Hydraulpump oljetryck | 180 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad fram/back växellåda med tre överväxlar |
| Växellåda namn | Synkroniserad fram/back växellåda med tre överväxlar |
| Växlar Fram | 1.3-1.6-1.9-2.1-2.6-3.3-3.4-4.1-4.9-5.3-6.5-7.7-8.5-10.3-12.3-13.5-16.3-19.4-25.0-30.0-40.0 |
| Växlar Bak | 1.2-1.4-1.7-1.9-2.3-2.7-3.0-3.6-4.3-4.7-5.7-6.7-7.5-9.1-10.8-11.8-14.3-17.0-25.0-30.0-40.0 |
| Koppling | 2+3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 1 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 5,25 |
| Vikt, kg | 5250 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2155 kg |
| Bakvikt, kg | 3095 kg |
| Total längd, millimeter | 4435 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2320 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2820 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 589 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 700 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 660 |
| Vändradie, millimeter | 5000 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 440 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 13.6x28 |
| Däck bak | 18.4x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 17 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 38 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x0.8 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 45 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1994 |
| Sista försäljningsår | 2000 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 22 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |