Fendt Farmer 307 C
Äldre traktorer
4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Fendt |
| Modell | Farmer 307 C |
| Pris | 449 100 |
| Priset avser år | 1999 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 55 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 300 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 296 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 500 |
| Kompressionsförhållande | 17.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 94 |
| Slagvolym | 3,19 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 300 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 95 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 110 |
| Bränslepump | 21 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 531 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 1 096 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | II |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 31,78 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 70 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 300 |
| Hydraulpump oljetryck | 200 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad fram/back växellåda med tre överväxlar |
| Växellåda namn | Synkroniserad fram/back växellåda med tre överväxlar |
| Växlar Fram | 1.5-1.8-2.1-2.4-2.9-3.4-3.7-4.5-5.4-5.9-7.2-8.5-9.4-11.5-13.6-14.9-18.2-21.4-25.0-30.0-40.0 |
| Växlar Bak | 2.1-2.6-3.1-8.5-10.4-12.3 |
| Koppling | 2+1 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 1 |
| Passagerarsäte | Ja |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 75 |
| Ställbar ratt | Ja |
| Fjädrar framaxel | 2 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,14 |
| Vikt, kg | 4140 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1740 kg |
| Bakvikt, kg | 2400 kg |
| Total längd, millimeter | 4000 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2090 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2680 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 280 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 520 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 636 |
| Vändradie, millimeter | 4400 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 480 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,40 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 11.00-16 |
| Däck bak | 16.9R34 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 9 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 36 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x0.75 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 30 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1997 |
| Sista försäljningsår | 2001 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 13 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |