Fendt Farmer 304 LS
Veterantraktorer
3-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster, 2WD.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Fendt |
| Modell | Farmer 304 LS |
| Pris | 158 500 |
| Priset avser år | 1985 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 38 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 350 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 205 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 500 |
| Kompressionsförhållande | 17.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 3 |
| Cylinderdiameter | 105 |
| Slagvolym | 3 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 500 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 80 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 3-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster, 2WD. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 230 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 215 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 20,20 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 40 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 500 |
| Hydraulpump oljetryck | 18 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mek synkroniserad med differentialspärr |
| Växellåda namn | Mek synkroniserad med differentialspärr |
| Växlar Fram | 1.4-1.7-2.0-2.2-2.7-3.2-3.6-4.4-5.1-5.5-6.7-7.9-8.8-10.7-12.7-14.2-17.4-20.5-25.0-30.0 |
| Växlar Bak | 2.0-2.4-2.9-8.0-9.7-11.4 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 6 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 2,90 |
| Vikt, kg | 2900 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 995 kg |
| Bakvikt, kg | 1905 kg |
| Total längd, millimeter | 3766 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1971 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2594 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 285 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 360 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 385 |
| Vändradie, millimeter | 3900 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 380 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3,90 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 7.50x18/6 |
| Däck bak | 13.6x36/6 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 7 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 30 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 18 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1982 |
| Sista försäljningsår | 1988 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 10 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |