Fendt F 395 GHA
Veterantraktorer
Kombinerad traktor och redskapsbärare, 6-cylindrig luftkyld direktinsprutad dieselmotor. Originalhytt med värme och defroster.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Fendt |
| Modell | F 395 GHA |
| Pris | 554 400 |
| Priset avser år | 1994 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 77 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 400 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 389 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 600 |
| Kompressionsförhållande | 17.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 102 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 400 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 910 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 160 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | Kombinerad traktor och redskapsbärare, 6-cylindrig luftkyld direktinsprutad dieselmotor. Originalhytt med värme och defroster. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 290 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 295 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 51,50 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 71 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 400 |
| Hydraulpump oljetryck | 180 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk synkroniserad växellåda. Diffspärr |
| Växellåda namn | Mekanisk synkroniserad växellåda. Diffspärr |
| Växlar Fram | 1.3-1.6-1.9-2.1-2.6-3.0-3.3-4.0-4.8-5.3-6.4-7.6-8.4-10.2-12.1-13.3-16.1-19.2-24.4-30.0-(39.0 spärrad) |
| Växlar Bak | 1.9-2.3-2.8-7.6-9.2-11.0 |
| Koppling | 2+3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 1 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 5,23 |
| Vikt, kg | 5230 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1830 kg |
| Bakvikt, kg | 3400 kg |
| Total längd, millimeter | 4820 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2280 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 3070 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 925 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 800 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 800 |
| Vändradie, millimeter | 5800 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 610 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,80 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 16.9xx34 |
| Däck bak | 18.4x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 16 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 32 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 7 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x0.75 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 36 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1990 |
| Sista försäljningsår | 1994 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | - |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |