Fendt F 380 GTA
Veterantraktorer
Kombinerad traktor och redskapsbärare. 4-cylindrig luftkyld direktinsprutad dieselmotor. Originalhytt med värme och defroster.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Fendt |
| Modell | F 380 GTA |
| Pris | - |
| Priset avser år | 0 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 56 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 400 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 260 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 550 |
| Kompressionsförhållande | 17.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 102 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 400 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 910 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 80 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | Kombinerad traktor och redskapsbärare. 4-cylindrig luftkyld direktinsprutad dieselmotor. Originalhytt med värme och defroster. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 280 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 035 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | - |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 68 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 400 |
| Hydraulpump oljetryck | 180 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk synkroniserad växellåda. Diffspärr |
| Växellåda namn | Mekanisk synkroniserad växellåda. Diffspärr |
| Växlar Fram | 1.4-1.7-2.0-2.2-2.7-3.1-3.5-4.3-5.1-5.4-6.6-7.8-8.7-10.6-12.5-14.1-17.2-20.3-23.6-29.7-(36.9 spärrad) |
| Växlar Bak | 2.0-2.4-2.8-7.9-19.6-11.3 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 1 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,12 |
| Vikt, kg | 4120 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1250 kg |
| Bakvikt, kg | 2870 kg |
| Total längd, millimeter | 4250 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2100 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2630 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 500 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 512 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 540 |
| Vändradie, millimeter | 4600 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 435 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,60 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 13.6x24 |
| Däck bak | 16.9x34 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 10 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 36 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 4 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x0.75 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 23 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1988 |
| Sista försäljningsår | 1994 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | - |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |