Fendt F 360 GT
Veterantraktorer
Kombinerad traktor och redskapsbärare. 3-cylindrig luftkyld direktinsprutad dieselmotor. Originalhytt med värme och defroster.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Fendt |
| Modell | F 360 GT |
| Pris | 312 700 |
| Priset avser år | 1994 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 40 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 400 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 204 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 550 |
| Kompressionsförhållande | 17.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 3 |
| Cylinderdiameter | 102 |
| Slagvolym | 3 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 400 |
| Startmotor effekt | 2 |
| Generator | 770 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 80 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | Kombinerad traktor och redskapsbärare. 3-cylindrig luftkyld direktinsprutad dieselmotor. Originalhytt med värme och defroster. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 280 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 32,70 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 40 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 400 |
| Hydraulpump oljetryck | 180 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk synkroniserad växellåda. Diffspärr |
| Växellåda namn | Mekanisk synkroniserad växellåda. Diffspärr |
| Växlar Fram | 1.5-1.9-2.2-2.5-3.0-3.5-4.0-4.9-5.7-6.1-7.5-8.8-9.8-12.0-14.0-15.9-19.4-22.9-23.5-29.6-(36.8 spärrad) |
| Växlar Bak | 2.2-2.7-3.2-8.9-10.9-12.8 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 6 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,41 |
| Vikt, kg | 3410 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 860 kg |
| Bakvikt, kg | 2550 kg |
| Total längd, millimeter | 4560 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1950 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2630 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 3 020 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 360 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 360 |
| Vändradie, millimeter | 4500 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 410 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,50 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 7.50x18 |
| Däck bak | 13.6x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 9 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 33 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 23 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1987 |
| Sista försäljningsår | 1994 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | - |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |