Fendt 311 Vario
Äldre traktorer
2006 presenterades Fendt den nya 300 Varioserien med olika 4 olika modeller mellan 70-92kw. Fendt 311 Vario har en 4-cylindrig "steg IIIA" motor med turbo & intercooler från Deutz. Motorn är en commonrail motor med fyrventilsteknik och AGRex extern avgasrecirkulationssystem. 2008 uppgraderades 311 Varion med TMS (Tractor Management System).


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Fendt |
| Modell | 311 Vario |
| Pris | 860 000 |
| Priset avser år | 2011 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 84 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 1 900 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 485 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 450 |
| Kompressionsförhållande | 1:18 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 101 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 100 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 150 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 210 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 2006 presenterades Fendt den nya 300 Varioserien med olika 4 olika modeller mellan 70-92kw. Fendt 311 Vario har en 4-cylindrig "steg IIIA" motor med turbo & intercooler från Deutz. Motorn är en commonrail motor med fyrventilsteknik och AGRex extern avgasrecirkulationssystem. 2008 uppgraderades 311 Varion med TMS (Tractor Management System). |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 905 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 1 885 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | II |
| Dragkraft lägesreglering | Ja |
| Elektroniskt system | Ja |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 53,82 kN |
| Hydraulpump, typ | - |
| Hydraulpump kapacitet | 78 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 100 |
| Hydraulpump oljetryck | 200 |
| Yttre hydrauluttag | 2st standard, 4st max |
| Transmission | |
| Transmission | Steglös Variotransmission med kopplingsfri fram/back. |
| Växellåda namn | Vario transmission ML 75 |
| Växlar Fram | 0,03-40 |
| Växlar Bak | 0,03-25 |
| Koppling | 2+3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Ja |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 72 |
| Ställbar ratt | Ja |
| Fjädrar framaxel | 3 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,19 |
| Vikt, kg | 4190 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1680 kg |
| Bakvikt, kg | 2510 kg |
| Total längd, millimeter | 4150 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2275 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2745 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 350 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 685 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 660 |
| Vändradie, millimeter | 4400 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 436 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,40 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 440/65 R 24 |
| Däck bak | 540/65 R 34 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 10 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 35 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 7 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 1 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 60 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2006 |
| Sista försäljningsår | Säljs fortfarande |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 20 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |