Fendt 309 Vario
Äldre traktorer
2006 presenterades Fendt den nya 300 Varioserien med olika 4 olika modeller mellan 70-92kw. Fendt 309 Vario har en 4-cylindrig "steg IIIA" motor med turbo & intercooler från Deutz. Motorn är en commonrail motor med fyrventilsteknik och AGRex extern avgasrecirkulationssystem. 2008 uppgraderades 309 Varion med TMS (Tractor Management System). 309 Vario går även att få som 2WD med 11.00 x 16 framhjul


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Fendt |
| Modell | 309 Vario |
| Pris | 794 000 |
| Priset avser år | 2011 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 70 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 100 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 407 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 450 |
| Kompressionsförhållande | 1:18 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 101 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 100 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 143 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 210 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 2006 presenterades Fendt den nya 300 Varioserien med olika 4 olika modeller mellan 70-92kw. Fendt 309 Vario har en 4-cylindrig "steg IIIA" motor med turbo & intercooler från Deutz. Motorn är en commonrail motor med fyrventilsteknik och AGRex extern avgasrecirkulationssystem. 2008 uppgraderades 309 Varion med TMS (Tractor Management System). 309 Vario går även att få som 2WD med 11.00 x 16 framhjul |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 905 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 1 885 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | II |
| Dragkraft lägesreglering | Ja |
| Elektroniskt system | Ja |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 53,82 kN |
| Hydraulpump, typ | - |
| Hydraulpump kapacitet | 78 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 100 |
| Hydraulpump oljetryck | 200 |
| Yttre hydrauluttag | 2st standard, 4st max |
| Transmission | |
| Transmission | Steglös Variotransmission med kopplingsfri fram/back. |
| Växellåda namn | Vario transmission ML 75 |
| Växlar Fram | 0,03-40 |
| Växlar Bak | 0,03-25 |
| Koppling | 2+3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Ja |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 72 |
| Ställbar ratt | Ja |
| Fjädrar framaxel | 3 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,13 |
| Vikt, kg | 4130 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1650 kg |
| Bakvikt, kg | 2480 kg |
| Total längd, millimeter | 4150 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2165 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2740 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 350 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 685 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 600 |
| Vändradie, millimeter | 4400 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 436 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,40 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 380/70 R 24 |
| Däck bak | 480/70 R 34 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 10 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 35 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 7 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 1 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 60 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2006 |
| Sista försäljningsår | Säljs fortfarande |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 20 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |