Deutz-Fahr Agrotron M615
Äldre traktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad common-Rail dieselmotor med turbo.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Deutz-Fahr |
| Modell | Agrotron M615 |
| Pris | 740 000 |
| Priset avser år | 2011 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 110 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 599 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 350 |
| Kompressionsförhållande | - |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 101 |
| Slagvolym | 6,06 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 000 |
| Startmotor effekt | 4 |
| Generator | 150 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 270 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad common-Rail dieselmotor med turbo. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 995 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 1 610 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | II / III |
| Dragkraft lägesreglering | Ja |
| Elektroniskt system | Ja |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 92,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 120 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | - |
| Hydraulpump oljetryck | 200 |
| Yttre hydrauluttag | 4 |
| Transmission | |
| Transmission | 24-24. 6 grupper med 4 Power Shiftsteg |
| Växellåda namn | ZF 7200 |
| Växlar Fram | Grupp 1: 3,24 -3,89 -4,65 -5,58 Grupp 2: 5,84 -7,00 -8,38 -10,04 Grupp 3: 9,36 -11,22 -13,43 -16,11 Grupp 4: 14,11 -16,91 -20,24 -24,27 Grupp 5: 19,40 -23,26 -27,84 -33,38 Grupp 6: 29,68 -35,59 -42,60 -50,00 |
| Växlar Bak | Grupp 1: 3,24 -3,89 -4,65 -5,58 Grupp 2: 5,84 -7,00 -8,38 -10,04 Grupp 3: 9,36 -11,22 -13,43 -16,11 Grupp 4: 14,11 -16,91 -20,24 -24,27 Grupp 5: 19,40 -23,26 -27,84 -33,38 Grupp 6: 29,68 -35,59 -42,60 -50,00 |
| Koppling | Våta flerskiviga lamellkopplingar |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Ja |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 72 |
| Ställbar ratt | Ja |
| Fjädrar framaxel | 3 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 5,50 |
| Vikt, kg | 5500 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1800 kg |
| Bakvikt, kg | 3700 kg |
| Total längd, millimeter | 4585 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2540 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 3054 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 647 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 900 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 900 |
| Vändradie, millimeter | 5130 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 520 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,13 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 480/70R28 |
| Däck bak | 580/70R38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 14 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | - |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 40 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2009 |
| Sista försäljningsår | Säljs fortfarande |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | - |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |