Deutz-Fahr Agrotron L710
Äldre traktorer
6-cylindrig vattenkyld Common Rail direktinsprutad dieselmotor med turbo och intercooler.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Deutz-Fahr |
| Modell | Agrotron L710 |
| Pris | 865 000 |
| Priset avser år | 2012 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 145 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 350 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 820 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 500 |
| Kompressionsförhållande | - |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 108 |
| Slagvolym | 7,15 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 350 |
| Startmotor effekt | - |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 380 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld Common Rail direktinsprutad dieselmotor med turbo och intercooler. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 650 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 135 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | II / III |
| Dragkraft lägesreglering | Ja |
| Elektroniskt system | Ja |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 100,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 113 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | - |
| Hydraulpump oljetryck | 200 |
| Yttre hydrauluttag | 4st (Max 5 + 2 fram) |
| Transmission | |
| Transmission | 27 x 27 med kopplingsfri fram/back |
| Växellåda namn | Power Shift |
| Växlar Fram | Grupp 1: 2,70-3,26-3,92-4,64-5,60-6,74-8,04-9,70-11,64 Grupp 2: 10,21-12,32-14,82-17,56-21,19-25,49-30,39-36,38-40,00 Grupp 3: 0,62-0,75-0,90-1,06-1,28.1,55-1,85-2,23-2,68 |
| Växlar Bak | Grupp 1: 2,89-3,45-4,15-4,92-5,94-7,15-8,52-10,29-12,38 Grupp 2: 10,83-13,06-15,72-18,62-22,48-27,03-32,24-38,90-40,00 Grupp 3: 0,66-0,79-0,95-1,13-1,36-1,64-1,96-2,36-2,84 |
| Koppling | - |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 7 |
| Passagerarsäte | Ja |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 72 |
| Ställbar ratt | Ja |
| Fjädrar framaxel | 3 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 7,30 |
| Vikt, kg | 7300 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2700 kg |
| Bakvikt, kg | 4500 kg |
| Total längd, millimeter | 5010 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2550 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 3030 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 985 |
| Spårvidd fram, millimeter | - |
| Spårvidd bak, millimeter | - |
| Vändradie, millimeter | 5650 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 600 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,65 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 600/70R30 |
| Däck bak | 710/70R38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | - |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | - |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | - |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2009 |
| Sista försäljningsår | Säljs fortfarande |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | - |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |